6. ay Bebek kahvaltı, çorba ek gıda tarifleri

HAVUÇLU TARHANA ÇORBASI
1 adt havuç cam rendemizde rendelenir, büyükçe bir cezvede 1 çay bardağı su ilave edilerek kaynatılmaya bırakılır. Bu arada 2 tatlı kaşığı tarhana 1 çay bardağı suda eritilmeye bırakılır. Daha sonra havuçlu suya ilave edilir, muhallebi gibi çorba pişirilir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilip kapatılır.

YOĞURTLU SEBZE PÜRESİ
1 dal karnabahar, 1 küçük patates, 1 havuç küçük küçük parçalara ayırılarak kaynatılır, 1 tatlı kaşığıda irmik veya ince bulgur ilave edilir. Piştikten sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Süzgeçten veya rondodan geçirilir. Rondanın bıçakları metal olduğu için ben süzgeçi tercih  ediyorum tabi işim aceleyse ayrı. ılıdıktan sonra 1 çorba kaşığı yoğurt ilave edilip minik prensesimize servis edilir.

MEYVELİ KAHVALTI
1 ADT mandalinanın suyu sıkılır. Çeyrek hatta büyükse çeyrektenden de az muz püre edilir. 1 adt çeyrek elma rendelenir. Tüm bu karışım Milupanın portakallı mısırlı kahvaltı mamasıyla karıştırılır.

PEKMEZLİ PEYNİRLİ
1 nescafe fincanı su 1-2 tatlı kaşığı pirinç unu ile muhallebi gibi pişirilir ılımaya bırakılır. Bir gece önceden 1 kibrik kutusu klasik beyaz peynir su içine bırakılır suyu süzülüp karışıma ilave edilir. 3 tatlı kaşığı üzüm pekmezi ilave edilir. 1 ölçekte devam maması. Bazı annelerimiz labne peyniri tercih ediyorlar. Ben krem peynirleri gıda sektöründe çalışmış bir mühendis olarak tercih etmiyorum. Mümkün olduğunca katkı maddesinden uzak doğal ürünleri tercih edilmeli. Eğer muhallebi pişirmeye vaktiniz yoksa Milupanın sütlü pirinçli muhallebisiyle yapabilirsiniz.

YUMURTALI KAHVALTI
Katı biçimde haşlananan yumurta sarısını çeyreğinden bile azı ayrılır. Herhangi bir kaşık maması ile karıştırılıp ki bizimki en çok sütlü pirinçlileri seviyor . Yumurtalı kahvaltı yaptığımda başka herhangi bişey katmıyorum. Çünkü ilk tanıştığı hayvansal gıda olduğu için ağır gelebileceğini düşünüyorum. Yumurta biraz hassas bir yiyecek çocuklar birden sevmeyebiliyorlar. Bu yüzden onu bu yiyecekten uzaklaştırmamak için azar azar bıktırmadan vermek lazım. Çünkü protein değeri çok yüksek. Bazı anneler rafadan tercih ediyor. Asla tercih edilmemeli. Ne kadar aldığımız yumurtalar pastörize olmuş olsa bile bazı zararlı bakteriler kalabilir. Eskilerin çiğ yumurtası söylemiyorum bile ...


ISPANAK ÇORBASI
Bir kase yıkanmış ayıklanmış ıspanak, 2 tatlı kaşığı pirinç, 1/2 havuç hatta 1 küçük patates haşlanır 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Süzgeçten geçirilir. Aynı şekilde arzuya göre ılıdıktan sonra 1-2 tatlı kaşığı yoğurt ilave edilebilir.

SÜTLÜ DOMATESLİ TARHANA ÇORBASI
Sera olmadığına emin olduğunuz 1 adt domates rendelenir , 1 nescafe fincanı su ilave edilip kaynatılmaya bırakılır. Bu arada 1 kahve fincanındanda az pastörize süt ve 1 çaybardağı su içine 2 tatlı kaşığı tarhana ilave edilir eritilir. (süt bildiğiniz gibi hekimlerimiz önermiyor ben az olduğu için kullanıyorum siz kullanmak istemiyorsanız 1 ölçek devam mamasıda ılıdıkta sonra kullanabilirsiniz.) Muhallebi gibi pişirilir. En son 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !