7 ay ek gıda çorba-kahvaltı ek gıda tarifleri

Tüm arkadaşlarıma uzun bir aradan sonra Merhaba,
Benim tatlı bebegim 9 aylık oldu ve ama ben henüz 7 aylık tariflerimi yazabiliyorum. Günler çok çabuk geçiyor ve her geçen gün Ecem daha fazla ilgi zaman istiyor.

7. ayda geçmiş tariflerimize ilave olarak en büyük değişiklik et, tavuk, ciğer gibi ürünlerle tanışmış olması. Babası gibi eti sanırım sevecek. Çünkü bunlarla yapılmış yiyecekleri daha bir iştahlı yemeğe başladı. İsterseniz bizim yeni çorbaları anlatayım:

Yoğurt Çorbası: Biz yoğurdu çok sevdik. Bildiğimiz yayla çorbasını nanesiz, az tuzlu, daha yoğun pişiriyorum. Şimdiye kadar sadece zeytinyağı kullanırken artık 1 çay kaşığı tereyağ kullanıyorum. Doktorlar bildiğiniz gibi tuzu 1 yaşından önce önermiyor. Ancak ben belli belirsiz eklemeye başladım.

Karnabahar yemeği: 1 tatlı kaşığı kıymayı, birkaç damla zeytinyağında çok hafif kavuruyorum. 1 çay kaşığı salça ilave ediyorum. Doktorlar bildiğiniz gibi salçayıda önermiyor ama benim salçam ev yapımı katkısız olduğu için sakınca görmedim. Hazır salça kullanıyorsanız bence de koymayın. 1 adt havuçu küçük kesip ilave ediyorum biraz sıcak su ve karnabaharları küçük küçük kesip ilave ediyorum. Piştikten sonra rondodan geçirip biraz ekmek ufalıyorum. Aynı yemeği brokoli ile de yapıyorum.

Sütlü Brokoli Çorbası: Brokolileri küçük küçük az suyla haşlıyorum. Daha sonra küçük kasede yarım çay fincanı süt 1 tatlı kaşığı un 1 çaykaşığı tereyağı kaynağan karışıma ilave edip koyu bir çorba yapıyorum ve rondodan geçiriyorum. Aynı tarifi unsuz ancak kaynağan suya ev eriştemi katarak da yapıyorum.

Tavuksuyu Çorba: 1 köfte büyüklüğünde tavuk göğsünü iyice haşlıyorum, havuçları küp küp doğrayıp ekliyorum.1 tatlı kaşığı un veya pirinç, veya erişte şehriye gibi yiyecekleri kıvam arttırması için ekliyorum hepsi pişince 1 çay kaşığı tereyağ az tuz ilave edip rondodan geçiriyorum.
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !