BAŞLANGIÇ EK GIDA TARİFLERİ (ÇORBALAR) 4-5 ay

SEBZE ÇORBALARI
BAŞLANGIÇ HAVUÇ ÇORBASI :
1. hafta : 1 adet havucu haşlayın herhangi süzgeçten, rondodan, rendeden geçirme işlemi yapmayın. Haşladığınız suyu içilebilir sıcaklığa gelip ılıdıktan sonra normal ölçünün yarısı kadar biberon maması ekleyip biberonla içirin.
2.hafta: 1 adet havucu, 1 avuç kadar pirinçle beraber haşlayın. Yine sadece suyunu biberonla verin.
3. hafta : 1 adet havucu 1 avuç kadar pirinçle haşlayın süzgeçten geçirip yetişkin çorba kıvamında kaşıkla beraber yedirmeyi deneyin.

KABAK ÇORBASI
Yarım kabak 1 avuç pirinçle haşlanır, süzgeçten geçirilip plastik kaşıkla verilir.

HAVUÇ-BEZELYE ÇORBASI
1 adt havuç, 1/2 kahve fincanı bezelye, 1/2 kahve fincanı pirinç haşlanır kıvamına göre süzülür veya suyu verilir.

HAVUÇ PATATES ÇORBASI
1 adt havuç 1/2 patatesle haşlanır. Kıvamına göre süzülür veya sadece suyu verilir.

Başlangıç ilk 1-2 ay yukarıdaki sebzeler yeterli olacaktır. İlk 1 ay sonunda yukarıdaki tarifler yazan pirinçler yerine irmik kullanabilirsiniz. 1damla zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Bebek çorba tariflerinde maydonozlu, ıspanaklı gibi yeşil yapraklı bitkilerede rastladım ama ben denemedim. Bildiğim kadarıyla bu sebzelerin ortak özelliği idrar söktürücü olmaları nedeniyle belki minik bebeğimi zorlayabilir dedim. Tabi tıbben doğrumudur değilmidir bilemem bu tamamen benim fikrim.

Karnabaharlı, brokolili tariflerde buldum ama bizim dönemimiz yaza denk geldi. Kış bebekleri için yapılabilir. Bence başlangıç için tatları biraz keskin olabilir. Ne olursa olsun herşeyi mevsiminde yememiz gerektiği bir gerçek.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !